Żywienie Szczura

 

 

 

Szczury mają bardzo dużą tolerancję ekologiczną, dlatego zamieszkują i sukcesywnie zdobyły niemal każde miejsce na naszym globie. Niektórzy mówią iż szczurom można dawać wszystko, to prawda że szczur może żyć miesiącami żywiony chlebem, żółtym serem i wodą jednak na pewno mu się to nie przysłuży. Przechodząc do konkretów powinniśmy zacząć od tego czego szczur jeść NIE POWINIEN

 

Lista jedzonka zakazanego

 

 

Pestki wielu owoców, wśród nich między innymi

-awokado, jabłka, wiśnie, morele, brzoskwinie, nektarynki, gruszki, śliwki, nektarynki.

 

Skórek owoców cytrusowych i awokado

-Sam miąższ jest zdrowy i zawiera wiele witamin natomiast w skórka zawiera rakotwórcze substancje.

 

Słodycze

-Nic się nie stanie jak od czasu do czasu damy szczurkowi okruszek czekolady, jednak ich organizmy nie są przystosowane do trawienia teobrominy. Wolno metabolizowana teobromina zatruwa organizm i podrażnia układ nerwowy szczura. Duże ilości cukrów prostych także nie są zalecane dla prawidłowego rozwoju szczura.

 

Przyprawy

-Na przykład pieprz, sól, gałka muszkatołowa. Dlatego też nie zaleca się karmienia szczurów chipsami – większość przypraw szkodzi szczurzym nerkom.

 

Alkohol

-Niektóre szczury jak i ludzie lubią piwo, nie wolno przesadzać lecz kilka łyczków dla szczurka na orzeźwienie wyjdzie mu na zdrowie.


Kofeina

-Jest szczególnie groźna dla szczurów w ciąży, lecz u wszystkich wpływa negatywnie na kształtowanie się kośćca, może powodować podskórne krwotoki, obrzęki i blokuje wytwarzanie się czerwonych krwinek. Jednym zdaniem – w żadnym wypadku!Napoje gazowane

-Zazwyczaj duże ilości cukrów prostych, konserwantów oraz barwników, w małej ilości można podawać, tylko po co?

Szczurki i tak rzadko kiedy są chętne do ich picia, pryskające bąbelki prosto w pyszczek skutecznie je odstraszają.

 

Zielone części pomidora

-Sam pomidor jest zdrowy, zawiera dużo przeciwutleniaczy zapobiegających powstawaniu nowotworów. Zielone części są jednak dla naszego szczura trujące.

Sałata

-Nie kiedy ludzie karmią szczury tym czym karmi się króliki, niepozorna sałata niesie jednak dla naszego szczura wiele nieprzyjemności w postaci biegunek. Po za zbyt mocnym przeczyszczeniem jelit nie niesie ze sobą żadnych korzyści, nawet w formie substancji odżywczych.


Nektarynki i Mango

-Jeść je mogą tylko samice, dla samców są one szkodliwe.

 

 

 

Co szczury powinny jeść

 

 

 

Szczury należą do zwierząt wszystkożernych (z małymi wyjątkami opisanymi powyżej) i można karmić je niemal wszystkim, resztkami z obiadu czy suchym chlebem. Jednak dieta szczura dla jego dobra powinna być jak najbardziej urozmaicona i składać się w głównej mierze z ziarenek. Wynika to nie tylko z przystosowania układu pokarmowego szczura lecz również z faktu iż szczurze zęby rosną przez całe życie i muszą być systematycznie ścierane. W tym celu idealne są ziarna, suchy chleb czy opisane w punkcie "SUPLEMENTACJA" wapno. Ziarna powinny być często dodawane, tak aby szczur w zależności od humoru miał do nich stały dostęp.

 

Na ziarnach jednak świat się nie kończy, im większa różnorodność pożywienia tym lepiej dla naszego szczura. Zaleca się podawać w niedużych ilościach różne mięsa oraz ryby, są one dla prawidłowego rozwoju szczura niezbędne. Po Internecie krążą plotki iż szczur któremu podajemy mięso zacznie nas gryźć, przez osiem pokoleń szczurów nie zauważyłem ani jednego takiego przypadku.

 

Podawajmy więc szczurom ziarna, resztki z obiadu w postaci ziemniaków czy okruszków z panierki czy ukochane przez nich mięso. Oczywiście myszowate jak to myszowate uwielbiają żółty ser, nie polecam jednak podawać go zbyt często gdyż zakwasza organizm wpływając negatywnie na stan zdrowia naszego szczura.

 

 

Suplementacja

 

 

Szczur któremu dostarczamy zróżnicowany pokarm nie powinien mieć niedoborów witamin, najlepiej aby unikać dodatkowej suplementacji i dostarczać witaminy oraz minerały w sposób naturalny. Jedynym niezbędnym i to zawsze suplementem jest wapno które nie służy nawet wzbogacaniu diety co pozwala naszemu gryzoniowi na regularne i skuteczne ścieranie zębów.

Szczurom można podawać witaminy, jednak starajmy się nie podawać im ich w formie tabletek gdyż witaminy w tej formie są słabo przyswajalne. Witaminy dla zwierząt można kupić w sklepiej zoologicznym lecz nie należą do najtańszych, z domowych sposobów polecam rozpuszczanie dla szczurków niedużej ilości Vibovitu.

Dobra wiadomość: Nie musimy się martwić o witaminę C, szczury doskonale radzą sobie bez dostaw z zewnątrz gdyż same potrafią ją produkować.

 

 

Podsumowując

 

 

Ziarna

-muszą być dostarczane non stop i być podstawą diety

 

Mięso

-Od czasu do czasu okazjonalnie

 

Zakazane jedzonko

-Tu chyba każdy wie czego z nim nie robić

 

Dieta

-Powinna być jak najbardziej zróżnicowana, zresztą to przyjemnie patrzeć jak szczur poznaje nowe smaki.